ReLocavore: Redefining "local"

A locavore moves from Wisconsin to New Hampshire and rediscovers what "local" means.


4 Comments

This Week in Veg: I confess… I don’t love cauliflower

20140701-222226-80546849.jpg

I don’t hate cauliflower, but if don’t love it either. It seems to always be the leftovers from the crudit├ęs platter, or the bad cheese and cream soup, or mushy and over-cooked. So, this week it will be a challenge for us to eat an entire head. Our former CSA in Wisconsin didn’t grow cauliflower because it was too much of a hassle, and we didn’t get any in our box last year. So… I can roast it. What else?

Thanks to Sam for taking the pictures. We pickup on Tuesday nights when I am teaching. He’s masterfully taken over the responsibility of photographing and packing away the share in the fridge.

Advertisements


1 Comment

Strawberry Jam

photo

The back-of-the-napkin calculation…

Yielded 25 jars of jam for $4.66 per jar.

Next year, when I don’t have to buy jars, but only have to buy lids ($0.16/lid), each jar will cost me $4.14.

And yes, I didn’t factor in the cost of the equipment that I used – both the general equipment (bowls, spoons) and the canning-specific equipment (canner, jar tongs, lid lifter magnet).

IMG_3457