ReLocavore: Redefining "local"

Back to Wisconsin, my cheesehead friends

Strawberry Jam

1 Comment

photo

The back-of-the-napkin calculation…

Yielded 25 jars of jam for $4.66 per jar.

Next year, when I don’t have to buy jars, but only have to buy lids ($0.16/lid), each jar will cost me $4.14.

And yes, I didn’t factor in the cost of the equipment that I used – both the general equipment (bowls, spoons) and the canning-specific equipment (canner, jar tongs, lid lifter magnet).

IMG_3457

One thought on “Strawberry Jam

  1. Pingback: Canning Inventory for 2013 | ReLocavore: Redefining "local"

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s