The back-of-the-napkin calculation…
- 24 pint Mason jars for $16.89
- 16 pounds of sugar for $10.36
- Certo liquid pectin – 3 boxes for $13.77
- 24 pounds of strawberries for $75.60 ($3.50 per pound with a 10% member discount.)
Yielded 25 jars of jam for $4.66 per jar.
Next year, when I don’t have to buy jars, but only have to buy lids ($0.16/lid), each jar will cost me $4.14.
And yes, I didn’t factor in the cost of the equipment that I used – both the general equipment (bowls, spoons) and the canning-specific equipment (canner, jar tongs, lid lifter magnet).